Lehet kerékpározni betegen is?
Hozááadott: 14.9.2023 12:52.36 Megtekintések száma: 141
14 Szeptember 2023
A kérdésre, hogy lehet e kerékpározni, amikor betegnek érzi magát valaki, nincs egyértelmű válasz. Sok minden függ attól, mennyire figyeli a testét, és mennyire érti meg annak jeleit. Néhány esetben a biciklizés segíthet, míg más esetekben ronthat a helyzeten. További részletek a cikkünkben.
Amikor semmiképp sem ajánlott kerékpárra ülni
Vannak olyan jelek, amelyek arra utalnak, hogy az adott állapotában a kerékpározás az utolsó, ami eszébe jut:
Láz – talán felesleges erről egyáltalán beszélni, de azért megemlítjük. Ha a hőmérő azt mutatja, hogy lázas, akkor nagy valószínűséggel elkezdi a kezelést, és egy időre elhalasztja a kerékpározást.
Fertőző betegségek - nem javasoljuk a kerékpározást, különösen csoportosan, még olyan fertőző betegségek esetén sem, amelyek például levegővel vagy közvetlen vagy közvetett érintkezéssel terjednek.
Szédülés, általános gyengeség – ha szédül és gyengének érzi magát, a kerékpározás akár sérülést vagy véletlen balesetet is okozhat.
Ez azt jelenti, hogy ha enyhe fejfájása van, orrdugulása vagy enyhe orrfolyása, vagy csak enyhe torokkaparás, akkor a biciklizés (természetesen semmilyen nehéz vagy kitartó teljesítményű edzés) pozitívan stimulálhatja az immunrendszert. Tehát, ha ezek a tünetek nem túl erősek, akkor enyhe testmozgás nem árthat, sőt, akár hasznos is lehet.
Gyakorlati teszt szenvedélyes kerékpárosok számára
Ha nem tudja eldönteni, hogy elővegye a kerékpárját vagy sem, és legalább kicsit mozogjon, vagy jobb várni, amíg jobban lesz, akkor segíthet egy egyszerű teszt. Ez a teszt arról szól, hogy figyelje meg az Ön által tapasztalt tüneteket. Ha a tünetek csak a test felső részére, azaz a nyak feletti területre koncentrálódnak, akkor valószínűleg nincs komoly probléma.
A mérsékelt kerékpározás még a megfázásos tüneteket is enyhítheti
Valójában az általános testmozgás és edzés segíthet megerősíteni az immunrendszert. Ugyanakkor figyeljen arra, hogy túlzott erőfeszítés átmenetileg az ellenkező hatást is válthatja ki. A könnyed kerékpározás például akár javíthatja a felső légutak átjárhatóságát, és ideiglenes enyhülést nyújthat az orrdugulásban az adrenalinnak köszönhetően, ami természetes orrduguláscsökkentő.
Halasztja el a kerékpározást, ha...
Azonban mit tegyen, ha a tünetei az alábbiakban is megjelennek, vagyis a nyak alatti területen is észlelhetők, például kellemetlen izom- és ízületi fájdalmak, kifejezett fáradtság, magas láz, mellkasi nyomás stb.? Ha ilyen jeleket tapasztal, és ezeket figyelmen kívül hagyja, és mindezek ellenére biciklizni indul, akkor veszélyezteti az egészségét. Akár kimerültséget, eszméletvesztést is okozhat, és néhány esetben akár szívproblémákat is előidézhet.
Az edzés kihagyása nem mindig jelenti a kondíció romlását
Ezen felül, ha rendszeresen és céltudatosan edz, például versenyre való felkészülés során, akkor az edzés minősége ugyanolyan fontos, mint a mennyisége. Ez azt jelenti, hogy ha még akkor is edz, amikor beteg, az edzés nem lesz magas minőségű.
Annak ellenére, hogy aggódik amiatt, hogy az összes kemény munkája kárba veszhet a váratlan edzésszünet miatt, néhány nap vagy hét kiesésének nincs nagy hatása a végeredményre. Természetesen ez az állítás csak akkor érvényes, ha korábban valóban rendszeresen és kitartóan edzett.
Mikor lehet újra aggódás nélkül biciklizni?
A legtöbb megfázás magától elmúlik, és a tünetek néhány nap vagy egy hét után enyhülnek. Amint túllépi ezt az időszakot, és minden fájdalom, köhögés vagy láz elmúlt, ismét visszatérhet a kerékpározáshoz. Fontos azonban, hogy ezt fokozatosan tegye.
Gyakran ajánlott az első napon könnyű edzéssel kezdeni, majd fokozatosan áttérni a teljes edzésre. Fontos figyelni, hogyan érzi magát, és nem próbálni túl sokat hajtani azért, hogy behozza a lemaradást. Figyelj a testedre, és alkalmazkodj hozzá. Ha hajlamos vagy könnyen megbetegszik, jobb, ha óvatosabb. A lényeg az, hogy ne siessen, és ne próbáljon túl sok mindent egyszerre megtenni.
Kerékpározással az erősebb immunrendszerért
A rendszeres közepes vagy intenzív testmozgás (például gyors séta, kerékpározás, úszás, sportolás) pozitív változásokat idéz elő az immunrendszerben, például az immunsejtek aktívabb mozgását az egész testben.
Annak ellenére, hogy ezek a változások csak ideiglenesek, minden edzés hosszú távon csökkenti a fertőzés kockázatát. Fontos azonban, hogy ügyeljen az intenzitásra. Túl intenzív vagy túlzott edzés ellenkező hatással lehet, és ideiglenesen ronthatja az immunrendszer állapotát.